Takip Edin

 Paylaş

Mucizevi Sağlayış Gelmek Üzere

- Pastör Güçlü Erman

Elişa, “Bütün komşularına git, ne kadar boş kapları varsa iste” dedi . — 2. Krallar 4:3

Kutsal Kitap’ta Tanrı’nın mucize yapmakta kullandığı üç ana kişi vardır:  İlyas, Elişa ve İsa. Aralarında şaşırtıcı benzerlik vardır:  hizmetlerini sağlayış mucizeleriyle baş-lattılar ve bitirdiler.

İlyas’ın ilk mucizesi 1. Krallar 17. bölümdedir. Dua etti ve yağmur durdu. Üç yıl sonra dua etti ve yağmur yağdı. Bu bir sağlayıştır. Son mucizesi de Şeria Irmağı’nı ikiye yardığında oldu. Karşıya geçmek istedi ve kayığı yoktu, cüppesiyle sulara vurup suları ikiye ayırdı ve karşıya geçiş sağladı. Bu da bir sağlayış mucizesiydi.

Elişa da hizmetine bir sağlayış mucizesiyle başladı—aynen İlyas’ın hizmetini tamamlarken olan gibi. O da Şeria Irmağı’nı geçmek için ikiye ayrıldı. Onun son sağlayış mucizesi 2. Krallar 6. bölümdedir. Samiriye halkı açlıktan ölme eşiğindeydi. Elişa Tanrı’nın Ruhu’yla “ Yarın bu zaman, istediğiniz herşeye sahip olacaksınız ” dedi. Bir mucizevi bir sağlayış eylemiyle Tanrı dört cüzzamlıyı düşmanın kampını yağmalamak için kullandı, ve ihtiyaçları olan herşeyi aldılar. Bu Elişa’nın son mucizesiydi.

İsa da yeryüzündeki hizmetini sağlayış mucizeleriyle başlattı ve bitirdi. İlk olarak Kana’daki düğün şöleninde, ve son olarak sahildeyken Petrus’un ve diğerlerinin balık tutmasını seyrederken, Petrus’a “Ağlarınızı kayığın diğer yanına atın” demesiyle Petrus 153 balık yakalamıştı. Tanrısal sağlayış Petrus’un işini çok fazla bereketledi.

Tanrı her zaman fiziksel mucizelerden önce sağlayış mucizeleri yapar. Yaratılış kitabında kaydedilen ilk mucize sağlayıştır. Tanrı insanı yaratmadan  önce  yeryüzünü ve içindeki herşeyi yarattı. Tanrı ilk önce insanı fiziksel olarak yaratıp sonra onun için sağlayışı hazırlarken uzayın ortasınd bir süre bekletmedi. Hayır. Tanrı  ilk önce  insan için sağladı, sonra insanı yarattı.

Fiziksel mucizeler her zaman artış getirir. Bu artış için önceden sağlayış hazırlanmazsa, bu artış kaybolur. Bunun hasatı nasıl ilgilendirdiğini görüyor musunuz? Elçi-lerin İşleri 3:7’de, bir kişi iyileşti ve sonucunda 5.000 kişi kiliseye eklendi (Elçilerin İşleri 4:4). Fiziksel mucizeler artış getirir. Fiziksel mucizeler olsa, ama bu artışı des-tekleyecek sağlayış olmasa ne olur?

Elişa’dan yardım istemek için gelen dul bir kadın vardı. Kocası ölmüştü, borçlarını ödeyemiyordu ve iki oğlu da köle olarak satılmak üzereydi. Kadının durumu ciddiydi. Sağlayışa ihtiyacı vardı, ve peygambere ne yapması gerektiğini sordu. Peygamber şöyle karşılık verdi: “ Evinde neler var?” Tanrı sahip olduklarınla bir mucize yapar, sahip olmadıklarınla değil. Sadece sahip olduğun şeyi O’na ver. O bunu çoğaltacaktır ve doldurabilmesi için yerin olduğu sürece bereketi boşaltacaktır.

Tanrı’nın egemenliğinin tümü tarımsal ilkelerle işler. Bir çiftçi köy köy dolaşıp “Lütfen birileri bana biraz mısır verebilir mi?” demez. Tabiki hayır. Sahip olduğu mısırı alır, toprağını sürer ve tohumunu eker. Ve sonra hasatını biçer. Hayatınızda arzuladığınız hasat aynı şekilde gelecektir:  tohum ekmekle, yalvarmakla değil!

Paylaş