Takip Edin

 Paylaş

Tanrı’nın Aile İçin Planı Bölüm 3

Adem ve Havva’nın Aden Bahçesi’ndeki düşüşlerininden dolayı ailenin nasıl ruhsal ölüm, fiziksel çürüme ve yoksulluk laneti altına girdiğini gördük. Aden Bahçesi’nin mükemmel sağlayışından geri dönememek üzere atılmışlardı. Tanrı onlara bütün yaratılışın artık onların günahı ve isyanından dolayı etkileneceğini açıkladı. Artık Tanrı’ya güvenmedikleri için, Tanrı’nın mükemmel planı ve sağlayışı altında olamayacaklardı.

RAB Tanrı kadına, “Çocuk doğururken sana çok acı çektireceğim” dedi, “Ağrı çekerek doğum yapacaksın. Kocana istek duyacaksın, seni o yönetecek.”—Yaratılış 3:16

İşte günahın lanetinin dünyadaki yaşama nasıl bir dengesizlik getirdiğini görebiliriz. Günümüzde dünyanın çoğunluğunda kadınlar erkeklerin yanında ikinci sınıf vatandaş muammelesi görüyor. Erkeklerin hükmettiği bu toplumlarda kadınlar erkekler tarafından yönetiliyor ve eşit fırsatlara sahip olamıyor. Bu Tanrı’nın ilk planı değildi. Bu günahın insan doğasında oluşturduğu çürüme ve kötülüğün sonucudur. Kadınlara eşit iş fırsatları ve eşit maaş tanınmıyor. Bir çok kadın erkeklerin elinde kötü muammele görüyor. Kadınlar aynı zamanda doğum yapınca Tanrı’nın mükemmel planında olmadığı gibi fazla fiziksel acı çekiyor.

RAB Tanrı Adem'e, “Karının sözünü dinlediğin ve sana, meyvesini yeme dediğim ağaçtan yediğin için toprak senin yüzünden lanetlendi” dedi, “Yaşam boyu emek vermeden yiyecek bulamayacaksın. Toprak sana diken ve çalı verecek, yaban otu yiyeceksin. Toprağa dönünceye dek ekmeğini alın teri dökerek kazanacaksın. Çünkü topraksın, topraktan yaratıldın ve yine toprağa döneceksin.”—Yaratılış 3:17-19

Burada da erkeklerin neden meyve üretemeden çalışıp yorgun düştüklerini görüyoruz. Toprağın üretkenliği düşüşle çok azaldı. Şimdi evin erkeği ise her türlü zorluklara rağmen ailesine sağlamak zorunda. Daha önce ise sadece Tanrı’ya güvenmekle ve itaat ettmekle bolluk tadacaktı. Adem Tanrı’ya itaatsizlik edince, Tanrı’yı ailesinin sağlayıcısı olmaktan devre dışı bıraktı; bundan dolayı da, Adem kendi sınırlı doğal gücüne dayanarak ailesine sağlamanın ağır sorumluluğunu yüklendi. Ailenizin sağlayıcısı ve kaynağı olarak kimi tercih edersiniz: Tanrı mı yoksa doğal insanı mı?

Rabbe şükrolsun ki bizleri çok seviyor. Bize karşı merhametli. Gelecekteki çağresizliğimizi gördü ve Adem’le Havva’ya günahlarının sonuçları hakkında konuşmadan önce, gelecek Kurtarıcıyı peygamberlik sözüyle bildirdi, Haleluya!

Bunun üzerine RAB Tanrı yılana, “Bu yaptığından ötürü bütün evcil ve yabanıl hayvanların en lanetlisi sen olacaksın” dedi, “...Seninle kadını, onun soyuyla senin soyunu birbirinize düşman edeceğim. Onun soyu senin başını ezecek, sen onun topuğuna saldıracaksın.”—Yaratılış 3:14-15

Mesih İsa’nın gelişi duyurulmuştu. İsa Kurtarıcımız olarak gelecek ve Adem ve Havva’nın Bahçede kaybettiğini geri vermek için yılanı, Şeytan’ı, yenecekti. Aile Mesih’te tekrar bütünleştirilir. Aile üzerine gelen lanetten kurtuluş hakkında Yeni Antlaşma’da bize verilen çok harika vaatler vardır. Daha sonra aile için var olan İyi Haber’i inceleyeceğiz!

Paylaş