Takip Edin

 Paylaş

Tanrı Sözü’nü Derin Derin Düşünmek

Yasa Kitabı'nda yazılanları dilinden düşürme. Tümünü özenle yerine getirmek için gece gündüz onu düşün. O zaman başarılı olacak ve amacına ulaşacaksın (yolunu açacaksın—Kitabı Mukaddes). — Yeşu 1:8

Ruhunuz nasıl eğitilip geliştirilebilir? Ruhunuz nasıl güçlenebilir? Bunun için 4 adım vardır: (1) Tanrı Sözü’nü Düşünmek; (2) Sözü Uygulamak; (3) Söz’e Öncelik Vermek; ve (4) Ruhunuza İtaat Etmek. Bu hafta ve önümüzdeki hafta bu 4 adımı inceleyeceğiz.

Tanrı’nın Yeşu’ya söyledikleri herkes için geçerlidir. Eğer Tanrı Yeşu’nun yolunu açmasını istemeseydi, neden Yeşu’ya nasıl yolunu açabileceğini söyledi? Eğer Tanrı onun başarılı olmasını istemeseydi, neden ona başarı yolunu gösterdi? Ama Tanrı Yeşu’nun başarılı olmasını ve yolunu açmasını istedi ve sizin de başarılı olmanızı ve yolunuzu açmanızı ister! Dahası, Tanrı bu ayette bize sırrı öğretmektedir.

Bu ayeti Yeni Antlaşma diline uyarlarsak, Tanrı kısaca, “Tanrı Sözü’nde (özellikle Yeni Ahit ya da Yeni Antlaşma’da) yazılanları dilinden düşürme. Gece gündüz onu düşün… o zaman hayatında başarılı olacaksın ve yolunu açacaksın,” demektedir.

Ancak zevkini RAB'bin Yasası'ndan alır Ve gece gündüz onun üzerinde derin derin düşünür. Böylesi akarsu kıyılarına dikilmiş ağaca benzer, Meyvesini mevsiminde verir, Yaprağı hiç solmaz. Yaptığı her işi başarır. — Mezmur 1:2,3

Hayatınızda büyük bir şey yapmak istiyorsanız, ya da hayatta bir işe yaramak istiyorsanız, Tanrı Sözü’nü derin derin düşünmek için zaman ayırın. Günde en az 15 dakika ile başlayın ve bunu ilerletin. Tanrı vaat etti: “… O zaman başarılı olacak ve amacına ulaşacaksın (yolunu açacaksın).” Bu ayet gerçekten çalışır! İster Tanrı hizmetinde, ister çiftçi, isterse esnaf olun!

Tanrı sözünü yalnız duymakla kalmayın, sözün uygulayıcıları da olun. Yoksa kendinizi aldatmış olursunuz. — Yakup 1:22

Ruhunuz 4 şekilde geliştirilebilir. İlkinin üzerinde durduk: Tanrı Sözü’nü düşünmek.

Şimdi ikincisini inceleyeceğiz: Sözü uygulamak. Sözün uygulayıcıları olmak sözü pratiğe dökmek demektir.

Sözü konuşanlar vardır. Hatta Söz okunduğunda coşanlar vardır. Ama Sözü uygulayanlar azdır.

Söz’ün uygulayıcısı olmaya başlayın. Bütün durumlarda, Tanrı Sözü’nün dediğini yapın.

Bazı kişiler Sözün uygulayıcısı olmanın basitçe on buyruğu yerine getirmek olduğunu düşünürler. Hayır, Yakup 1:22 bunu demek istemiyor. Dahası Yeni Antlaşma altında, bize verilen tek bir buyruk vardır, o da sevmek buyruğudur. Birisini severseniz, ondan çalmazsınız. O kişi hakkında yalan söylemezsiniz. Pavlus sevmenin yasayı yerine getirmek olduğunu söylemiştir. Sevgiyle yaşarsanız, günahı engellemek için konmuş herhangi bir yasayı çiğnemezsiniz. Dolayısıyla, Söz’ün uygulayıcıysanız, sevgiyle yaşarsınız.

Yeni Antlaşma imanlıları için Söz’ün uygulayıcısı olmak demek İncil’deki mektuplar kısmında yazılanları uygulamak demektir. Bu mektuplar kiliseye yazılmıştır. Bize aittir ve biz de onlara aitiz.

Aşağıdaki sözleri ikrar edin:

Tanri Sözü’nü dilimden düşürmeyeceğim, gece gündüz onu düşüneceğim. O zaman, hayatımda başarılı olacak ve yolumu açacağım! Tanrı Sözü’nü derin derin düşünmek için zaman ayıracağım! Sözü yanlız duyan değil Sözü uygulayan birisiyim!

Paylaş