Takip Edin

 Paylaş

Paranın Gerçekten Önemi Var

- Pastör Güçlü Erman 

İstekli olur, söz dinlerseniz, ülkenin en iyi ürünlerini yiyeceksiniz. — Yeşeya 1:19

“Ben zengin değilim..., ama bunun pek önemi yok, değil mi? ” Hayır var. Zamanımızda maddi zenginlik sadece bir lüx değildir. Bir sorumluluktur. Başkalarının kaderini düşünen adanmış bir imanlı için para gerçekten önemlidir.

Belki paranın ruhsal bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Hatta size Tanrı’nın sizin zengin ya da yoksul olmanızı hiç önemsemediği bile öğretilmiş olabilir. Fakat bu gerçekten önemlidir. Müjde’yi desteklemek için yeterince paranızın olmaması sizi cennette gitmektenizi engellemez, ama başkalarının cennete gitmesini engelleyebilir.

Zenginlik, sonsuzlukla ilgisi olmayan boş, değersiz bir şey değildir. Ciddi bir konudur. Ne kadar ciddi bir konu olduğunu bilmek istiyorsanız şunu düşünün: Şu anda, Orta Doğu’da Müjde’yi hiç duymamış insanlar var. Yıllarca, bu ülkelerin kapıları Müjde’ye kapalıydı. Fakat şu sıralar, Mesih’in Bedeni Tanrı’nın Sözü’nü o ülkelerin bir ucundan diğer ucuna kadar duyurma fırsatına sahiptir. Para ya da parasızlık, o ülkelerde Müjde’nin duyurulup duyurulmayacağını belirler. Bu, yeniden doğmuş imanlılar olarak, zengin olmamızın ne  kadar çok önemli olduğunu gösterir.

Zengin olursak, sadece kendi küçük ihtiyaçlarımız için yeterince paramız olmakla kalmayız, aynı zamanda Tanrı Sözü’nün dünyada yayılmasını sağlarız. Paramız olmazsa bunu sağlayamayız. İşte bu kadar basittir. Ama şöyle söyleyebilirsiniz, “Hepimiz zengin olamayız.” Evet, olabiliriz. Zenginlik kaza eseri olan bir şey değildir. Ekonomiye veya durumlara bağlı değildir. Tanrı’nın Sözü’ne göre, zenginlik bir seçenektir. Bu kişisel bir karar ve ruhsal bir süreçtir. Bir çok kişi bunu bilmez. Zengin olamamak, Aden bahçesinde Adem’in şeytan tarafından kandırılmasıyla dünya üzerine gelen lanetin bir parçasıdır. Lanet detaylarıyla Yasa’nın Tekrarı 28:15-68 açıklanmıştır ve her tür hastalık, günah, trajedi ve yoksulluğu içerir. Bu paragrafta lanet altında yaşadığınızda, “Yaptığınız her şeyde başarısız olacak, sürekli sıkıştırıla-cak, yağmalanacaksınız... Çok tohum ekecek, ama az toplayacaksınız.” der (ayet 29, 38).

Hiç böyle hissediyor musunuz? Biz lanetten özgür kılındık. Tanrı Sözü’ne göre, Yasa’nın Tekrarı 28:15-68’de yer alan şeylere katlanmak zorunda değiliz, çünkü: “İbrahim'e sağlanan kutsama Mesih İsa aracılığıyla uluslara sağlansın ve bizler vaat edilen Ruh'u imanla alalım diye, Mesih bizim için lanetlenerek bizi Yasa'nın lanetinden kurtardı. Çünkü, “Ağaç üzerine asılan herkes lanetlidir” diye yazılmıştır” (Galatyalılar 3:13-14).

Bu ayetin son kısmına tekrar bakın. İbrahim’e sağlanan kutsama Mesih İsa aracılığıyla uluslara sağlanır diyor. Tanrı’nın kutsamasının sadece ruhsal olduğunu ve maddiyatı içermediğini söyleyen çok kişi var. Fakat bu doğru olamaz, çünkü Kutsal Kitap İbrahim’in kutsamasıyla kutsandığımızı söyler ve bu kutsama kendisine büyük zenginlik getirmişti. Yaratılış 24:35 bunu çok açıkça belirtir.

İbrahim’in uşağı şöyle der: “RAB efendimi alabildiğine kutsadı. Onu zengin etti. Ona davar, sığır, altın, gümüş, erkek ve kadın köleler, develer, eşekler verdi.”

Tanrı İbrahim’in her alanda çok zengin olmasını sağladı ve eğer Tanrı’nın yeniden doğmuş çocuğuysanız, sizin için de aynısını yapacaktır.

Paylaş