Takip Edin

 Paylaş

Yaşam Sözleri

- Pastör Güçlü Erman

Dil ölümede götürebilir, yaşama da; konuşmayı seven, dilin meyvesine katlanmak zorundadır. — Süleyman’ın Özdeyişleri 18:21

Çoğu zaman Tanrı’ya imanla dua ederiz, ama sonra gidip dualarımızı imansız ve şüphe dolu sözlerle yok ederiz. Sözlerimizin yaşam üretmek veya yıkım getirmek için gizli gücü vardır.

Sadece kendi yaşamınıza değil, başkalarının yaşamına da ölüm veya yaşam, bereket veya lanet konuşabilirsiniz.

Hoş sözler petek balı gibidir, cana tatlı ve bedene sifadır. — Süleyman’ın Özdeyişleri 16:24

Sözler bereketler yada lanetler. Sözler bizi iyileştirir yada hasta eder.

Sabah işittiğimiz sözler bütün gün boyunca bizimle kalır. Kocalar ve kadınlar sabah sabah ısıran ve batan sözler söylerlerse, gün boyunca eşlerinin etkisinden çaldıklarını anlamalıdırlar. Ama sevecen, yumuşak, güzel bir söz, küçük bir dua, sevdiğin kişiyi bir ezgiyle doldurur ve onu zafere yönlendirir.

Ebeveynler ve çocuklar evdeki ortamın sözlerin bir ürünü olduğunu fark etmeliler.

Sözleri kendiniz için çalıştırmayı öğrenin. Sözlerinizi direnilemeyecek bir güçle doldurmayı öğrenin. Bunu nasıl yaparsınız? Sözlerinizi iman ve sevgiyle doldurarak.

Akıllı kişinin dudaklarından bilgelik akar. . . . Ev bilgelikle yapılır, akılla pekiştirilir.  Bilgi sayesinde odaları her türlü değerli, güzel eşyayla dolar. — Süleyman’ın Özdeyişleri 10:13; 24:3,4

Ruhsal şeyler sözlerle yaratılır. Hatta doğal, fiziksel şeyler de sözlerle yaratılır! Ruh olan Tanrı, “Yeryüzü olsun,” dedi ve yeryüzü oluştu. İsa, “. . . kim . . .  DER ve . . . inanırsa, DİLEĞİ yerine gelecektir” dedi (Markos 11:23,24). Ortamlar sözlerle yaratılır.

Örneğin, balık kızartılan bir odaya girdiğinizde, balık kokusunun hala havadadır. Ve sert sözlerin konuşulduğu bir odaya girerseniz, sözler hala havadadır. Ortam onlardan dolayı ağırdır.

Yanlış sözlerle dolu bir ortamda büyüyen çocuklar ters yüz olurlar. Yaşamda başarısız olurlar, çünkü onlara doğru sözler konuşulmamıştır.

Neden bazı çocuklar güçlü büyüyorlar ve yaşam savaşında galip geliyorlar? Çünkü evlerinde doğru sözler konuşulmuştur! Sözler çocukların eğitimi sevmesini sağlar. Sözler çocukları kiliseye getirir. Sözler çocukları tüm potansiyellerini keşfetmeleri için teşvik eder. Sözler çocukları tüm yeteneklerini kullanmaları için güçlendirir.

İkrar etme için:  Yaşam dilimin gücündedir, ve ben dilimle yaşam saçarım. Ben yaşam sözleri konuşurum! Sözlerim benim için çalışır. Onları direnilemeyecek bir güçle doldururum. Sözlerimi iman ve sevgiyle doldururum. Sözlerim bereketler. Sözlerim şifa verir. Sözlerim sevdiklerimi zafere yönlendirir. Sözlerim evimin atmosferini iman ve sevgiyle doldurur! Bilgelik sözleri konuşurum. Etrafımdaki odalar her türlü değerli, güzel eşyayla doludur!

Paylaş