Takip Edin

 Paylaş

Ruhum Dua Eder

- Pastör Güçlü Erman

Bilmediğim dille dua edersem ruhum dua eder, ama zihnimin buna katkısı olmaz. — 1. Korintliler 14:14

Tanrı Ruh’tur. İnsan da bir ruhtur. Tanrı bizimle ruhumuz aracılığıyla iletişim kurar. Ruhumuzla bizi yönlendirir. Direk aklımıza konuşmaz, çünkü Kutsal Ruh aklımızda yaşamaz. Tanrı bizimle bedenlerimiz aracılığıyla da iletişim kurmaz.

Ruhla dolu olan imanlıların ruhlarının nerede olduğunu anlamaları daha kolaydır. Bu bilinmeyen diller içinizin derinliğinden, ruhunuzdan gelir. Fiziksel olarak bu dilleri konuşursunuz, ancak bu diller fiziksel duyulardan kaynaklanmaz. Dilinizi kendi ruhunuza yönlendirirsiniz ve ruhunuzdaki Kutsal Ruh da bu dilleri verir.

Bilinmeyen diller aklınızdan ya da canınızdan gelmez. Bilinmeyen dillerle konuştuğunuzda, aklınız ve anlayışınızın buna katkısı olmaz. Zihniniz ne dediğinizi bilmez.

Bilinmeyen dillerle konuştuğunuzda, kelimeler iç varlığınızdan—ruhunuzdan gelir.

Öyleyse ne yapmalıyım? Ruhumla da zihnimle de dua edeceğim. Ruhumla da zihnimle de ilahi söyleyeceğim. — 1. Korintliler 14:15

Ruh'un kendisi, bizim ruhumuzla birlikte, Tanrı'nın çocukları olduğumuza tanıklık eder. — Romalılar 8:16

Tanrı bize yol gösterecektir. Tanrı bizi yönlendirecektir. Böyle söyleyen bir ayet vardır: “Tanrı'nın Ruhu'yla yönetilenlerin hepsi Tanrı'nın oğullarıdır.” (Romalılar 8:14).

Tanrı bizi nasıl yönlendirir?

Romalılar 8:16 bize ipucu verir: “Ruh'un kendisi, bizim ruhumuzla birlikte, Tanrı'nın çocukları olduğumuza tanıklık eder.”

Tanrının çocuğu olduğunuzu birisi size bu şekilde peygamberlik ettiğinden dolayı ya da başkaları sizin hakkınızda böyle hissediyor diye bilmezsiniz. Bu tür şeyleri bu şekilde bilmezsiniz. Bir görüm gördüğünüz için de Tanrı’nın çocuğu değilsinizdir. (Görüm görmüş ya da görmemiş olabilirsiniz, ama sizi Tanrı çocuğu yapan bu değildir)

O zaman, Kutsal Kitap Tanrı çocuğu olduğumuzu nasıl bilebileceğimizi söyler?

Tanrı’nın Ruhu bizim ruhumuza “tanıklık” eder. Bazen bunu nasıl açıklayacağınızı bilmezsiniz, ama içinizde bundan emin olursunuz. Tanrı’nın çocuğu olduğunuza dair içsel tanıklık vardır.

Bu Tanrı’nın çocuklarını yönlendirmesinde birinci yoludur—içimizdeki tanıklık!

Aşağıdaki sözleri ikrar edin:

Bilinmeyen dillerle dua ettiğimde, ruhum dua eder. Ruhum Tanrı’yla iletişim içindedir. Ruhumdaki Kutsal Ruh bana bu dilleri verir. Yüreğimi dinlerim. İçimdeki ruha bakarım. Kutsal Ruh ruhumda olduğu için ruhumun farkındayım. Kutsal Ruh ruhuma yön verir. Beni ruhumla yönlendirir. Ben Tanrı’nın Ruhu’ndan doğdum. Tanrı’nın Ruhu, benim ruhuma, Tanrı çocuğu olduğuma tanıklık eder. Tanrı’nın Ruhu beni yönlendirir. O şu anda beni yönlendiriyor.

Paylaş