Takip Edin

 Paylaş

Tanrı’nın Planına Sadık Kalın

- Pastör Güçlü Erman

“Üstelik, ‘Ne yorucu!’ diyerek bana burun kıvırıyorsunuz. Böyle diyor Her Şeye Egemen RAB.” — Malaki 1:13

Daha önce hiç böyle düşündünüz mü? Bunu anlamanın iyi bir yolu var. Sunu zamanındaki tutumunuza bakın. Vermemek için hiç cüzdanınızı Tanrı’dan gizlemek istediğiniz oldu mu? Eğer böyleyse, tutumunuzu değiştirmelisiniz yoksa maddi hasatınızı engelleyecektir. Maddi artışınızı durduracaktır. Tanrı’ya karşı böyle saygısız düşüncelere yüreğinizde yer vermeyin. Onları azarlayarak şöyle söyleyin, “Hayır! Bu tutuma sahip olmayacağım. Tanrı’yı seviyorum ve ondalığımı vermeyi seviyorum!”

Aslında, verici olmaya gelince küçük çocuklar gibi olmalıyız. Çocukların, anne babaları onlara sunuya koymak için para verdiğinde ne kadar heyecanlı olduklarını gördünüz mü? Vermek için zor beklerler.

Biz de çocuklar gibi olmalıyız. Biz de bütün hafta boyunca ondalığımızı ve sunumuzu vermeyi sabırsızlıkla bekliyor olmalıyız. “Ama, şimdi böyle bir tutuma sahip olmak zor,” diyebilirsiniz. “Nasıl olsa, ben artık çocuk değilim. Kimse bana para vermiyor.”

Tanrı veriyor! Sahip olduğunuz herşeyi size veren O’dur. Bu dünyadaki herşey O’nundur, çünkü herşeyi O yarattı. Kazancınızın turfandasıyla sevinç içinde Tanrı’yı onurlandırırsanız O da size mal mülk verecektir.

Elbette, bazı kişiler kendi planlarını yaparlar. Sonra derler ki, “Gelirimin %10’unu vermeye gücüm yetmez, sadece %5’ini verebilirim.” Fakat bu işe yaramaz, çünkü Kutsal Kitap ilk ondalığın zaten Tanrı’ya ait olduğunu söyler. Ondalıktan daha az verirsek, Tanrı’dan çalmış oluruz (Malaki 3:8). Levililer 27:28, 30 bunu şöyle anlatır: “İster insan, ister hayvan, ister aileden kalma tarla olsun, RAB’be koşulsuz adanan hiç bir şey satılmayacak ve geri alınmayacaktır. Çünkü RAB’be koşulsuz adanan her şey RAB için çok kutsaldır. İster toprağın ürünü, ister ağacın meyvesi olsun, toprakta yetişen her şeyin ondalığı RAB’be aittir. RAB için kutsaldır.”

Ondalık vermek nasıl Tanrı’nın bereketlerine ve artışa kapı açıyorsa, Tanrı’ya ait olan ondalığı çalmak ve kendimiz için kullanmak da hayatımızda maddi azalışa ve şeytanın getirdiği maddi yıkıma kapı açar. Ondalığı tutarak asla ilerleme kaydedemezsiniz.

Ondalık vermenin ne kadar önemli olduğunu anladığınızda, bu konuda heyecanlanmadan duramazsınız! Bunu her düşündüğünüzde zıplayıp bağırarak Tanrı’yı yüceltmek istersiniz. Tanrı’nın %10’u için O’na kızmak yerine, elinizden bunun akmasına izin verdiğini için O’na şükredersiniz.

Bunu yapmak zorunda değildi! Bize sadece %90 verip kendine 10 tutabilirdi. 90 tutup 10 da verebilirdi! Fakat bunu yapmadı. Bize tamamını verdi ki zenginlik kapısını açık tutabilmek için ondalığı kullanalım. O’na geri verelim ve O’nunla bereket antlaşmasını tutalım diye bize verdi. Yüce Tanrı’yla maddi antlaşmamızın olmasının ne kadar harika bir ayrıcalık olduğunu alıyor musunuz? Cennetsel ekonomiye bağlanmanın ne anlama geldiğini anlıyor musunuz? Ekonomik kriz veya çöküş hakkında kaygılanmamız gerekmiyor Dünya ekonomik yıkımdan korkarken biz geceleri esenlik içinde uyuyabiliriz.

Paylaş