Takip Edin

 Paylaş

Yaşamın Açıkça Görülmesi

Sünnetli olup olmamanın önemi yoktur, önemli olan yeni yaratılıştır. — Galatyalılar 6:15

Tanrısal yaşam olan zoe’nin insanda yaptığı ilk şey insanın doğasını değiştirmesidir. İnsanın ruhunu değiştirir. Zoe insanı yeni yaratık yapar. İçsel varlığında, ya da ruhunda, insanın herşeyi yeni olmuştur.

Bu yeni kişi, ya da yeni yaratık, şimdi içsel varlığının onu yönetmesine izin vermelidir. İmanlılar olarak ruhumuzun bizi yönetmesine izin verdiğimizde, içimizdeki tanrısal yaşamın bizde egemen olmasına izin vermiş oluruz.

İnsanlar içimizdeki tanrısal yaşamın bizdeki etkilerini görebilirler. Kişinin alışkanlıklarındaki, davranışlarındaki, konuşmasındaki değişiklikleri farkederler. Suçlular kanunlara uyan vatandaşlar olur. Hırsızlar dürüst olur. Şarhoşlar ayık olur. Fahişeler ahlaklı olur. İyileşemeyecek bir vaka yoktur!

Bu yeni yaşamın (zoe) insanın içine gelmesiyle, yeni bir çeşit sevgi (agape) gelir. Ve imanlı bunun kendisini yönetmesine izin verince, ailesindeki sürtüşmeleri yok eder. Bencilliği ortadan kaldırır.

İsa'nın yaşamı bedenimizde açıkça görülsün diye İsa'nın ölümünü her an bedenimizde taşıyoruz.  Çünkü İsa'nın yaşamı ölümlü bedenimizde açıkça görülsün diye, biz yaşayanlar İsa uğruna sürekli olarak ölüme teslim ediliyoruz. — 2. Korintliler 4:10-11

  1. zoe’nin ölümlü bedenlerimizde açıkça görülmesinden bahsediyor. Ama burada ölümlü bedenlerimiz derken bedenin dirilişinden bahsetmiyor, çünkü “ölümlü”ölmeye mahküm demektir. Dirilişimizde ölümsüz bir bedene sahip olacağız.

Pavlus Yeni Doğuşla ruhumuza gelen bu Tanrısal yaşamın, zoe’nin, bu dünyadaki yaşamlarımızda görülmesinden, ölümlü bedenlerimizde görülmesinden bahsediyor!

Emin olabiliriz ki, yaşamın ışığında yaşamayı öğrenirsek, ve Yeni Doğuşumuzla içimize gelen bu yaşamın bizi yönetmesine izin verirsek; İsa’nın dönüşü geciktiği sürece çok uzun yıllar yaşayamamızın hiçbir nedeni yoktur. Dış görünüşümüz gittikçe yıpranıyorsa da, Tanrı’nın zoe yaşamı bizim ölümlü bedenlerimizde görülecektir!

Şu sözleri ikrar edin:

Ben yeni bir yaratığım. Tanrı’nın yaşamı ve doğası ruhuma aktarılmıştır. Tanrı sevgidir. O’nun yaşamının bende egemen olmasına izin vereceğim. O’nun sevgisinin beni yönetmesine izin vereceğim. Teşekkürler, Baba, ruhumda olan yeni yaşam ölümlü bedenime de yaşam vermektedir. Bedenimi yaşamla, sağlıkla ve sifayla doldurmaktadır. Çünkü planladığın ve gerçekleştirmek için Rab İsa Mesih’i gönderdiğin büyük kurtuluş planında, sadece ruhum için yeniden doğmak sağlanmamıştır, ama fiziksel bedenim için de şifa sağlanmıştır. “Zayıflıklarımı O kaldırdı, hastalıklarımı O üstlendi.” İsa’nın taşıdığını, ben taşımak zorunda değilim. İsa’nın yaralarıyla ben şifa buldum. Ben iyileştim. Ben ruhsal, fiziksel ve zihinsel olarak iyileştim. Tanrı’nın Sözü’ne göre, ben iyileştim! Ben bütünüm!

Paylaş