Takip Edin

 Paylaş

Tanrı’nın Aile İçin Planı Bölüm 2

İlk aile Aden Bahçesi’ne verimli olmak, çoğalmak ve yeryüzüne egemen olmak için yerleştirilmişti—dünyada hüküm sürmek için. Adem Tanrı vergisi egemenliğini O’nun Efendiliği altında sürdürecekti (Yaratılış 1:26-30). Adem ve karısı Tanrı’yla mükem-mel bir paydaşlık içindeydi. Bu paydaşlığı sürdürdükleri sürece, birbirleriyle mükem-mel bir paydaşlık içinde olacak ve Tanrı’nın onlara verdiği herşeyin tadını çıkaracak-lardı. İyi olan hiç bir şey eksik değildi ve bütün ihtiyaçları karşılanıyordu. Tanrı’yla ve birbirleriyle olan birlikten dolayı sevinç ve esenlik içindeydiler.

Tanrı ilk önce Adem’i yarattı ve onu bahçeye koydu. Ona, “Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin” diye buyurdu, “Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün.”—Yaratılış 2:16-17

Böylece, ailede tanrısal yetki düzeninin nasıl oluşturulduğunu görüyoruz. En üst yetki Yaratan Tanrı’nın Efendiliğidir. Tanrı’nın altında ise tanrısal yetkiyle donatılmış olan adam, Tanrı’nın verdiği buyruğa itaat ederek onun efendisi olduğunu onayladığı sürece, ona verilen herşeyin tadını çıkarabilirdi.

Sonra, “Adem'in yalnız kalması iyi değil” dedi, “Ona uygun bir yardımcı yarataca-ğım.”—Yaratılış 2:18

Adem kendi kendine çoğalıp verimli olamazdı. Kendisini tamamlayacak ve yeryüzün-de egemenlik sürmesine yardımcı olacak birisine ihtiyacı vardı. Tanrı Havva’yı Adem’le her iyi şeyi eşit olarak paylaşacak yardımcısı olarak yarattı. Havva onun kölesi ya da hizmetçisi değildi, ona uygun bir yardımcıydı.

Adem'den aldığı kaburga kemiğinden bir kadın yaratarak onu Adem'e getirdi.— Yaratılış 2:22

İlk ailenin temelini tamamlamak için Tanrı Havva’yı Adem’in yanından çıkardı (ayağının altından değil). Havva onun bir parçasıydı ve birbirleri olmadan ikisininde bütün olması mümkün değildi. Havva Adem’in yetkisine ortak olarak onun altında Tanrı’ya boyun eğmek suretiyle yeryüzünde egemenlik sürecekti.

Görüyoruz ki buyruk Adem’e verilmişti; böylece, Havva’yı Tanrı yolunda eğitmek ve ona önderlik yapmak Adem’in sorumluluğuydu. Yaratılış 3. bölümde, eski yılan, Şeytan, gelip Havva’yı Tanrı’nın buyruğuna karşı gelmek için ayartır ve yasak ağaçtan yemesine sebep olur. Adem’de onu yönlendirmekte başarısız olur.

Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi, o da yedi. —Yaratılış 3:6

Havva Tanrı’nın buyruğuna itaatsizlik edip kocasının da sürçmesine yol açınca felaket patlak verdi. İkisi de Tanrı’nın yetkisine isyan etmekle günah işlemiş oldular. Adem karısını koruyamadı ve yetkisini karısına teslim etti. İkisi de birlikte yetkilerini Şeytan’a teslim ettiler. Aile düzeni alt üst oldu. Tanrı’dan korkmaya başladılar ve O’ndan saklandılar. Adem karısını, karısıda yılanı suçladı. Çıplak olduklarını fark ettiler ve bundan utanç duydular. Bahçedeki mükemmel sağlayışlarını kaybettiler. Ruhsal ölüm, fiziksel çürüme ve yoksulluk getiren üç katlı bir lanet altına girdiler (Yaratılış 3).

Paylaş