Takip Edin

 Paylaş

Zenginlik Temelinizi Atın

Sevgili kardeşim, canın gönenç içinde olduğu gibi, her bakımdan sağlıklı ve gönenç içinde olman için dua ediyorum. — 3 Yuhanna 2

İlk önce temel atmadan asla bir ev inşa etmeye kalmayın. Eğer temel atmazsanız, o ev o kadar dengesiz olur ki kısa bir zaman içinde çöker. Bu çok basit bir öğüt, öyle değil mi? Aklı olan herkes bunu bilir. Ama ne yazık ki, ruhsal alanda insanlar hep bu hatayı yaparlar. Tanrı Sözünde, Tanrı’nın vaat ettiği bir bereketi görürler; ve bunu elde etmek için o kadar gayretlidirler ki, tanrısal yaşamın temellerini gözardı edip sadece tek bu şeyin peşinden giderler.

Bu özellikle zenginleşme alanında gerçektir. İnsanlar çabuk maddi çözümlere sıkça muhtaç oldukları için, Kutsal Kitap’tan birkaç maddi bereket vaatlerini bulup bunlara iman etmeye çalışırlar—yaşamlarında Tanrı’nın başka hiç bir şeyi değiştirmesine izin vermeden. Tabi ki, bu işe yaramaz, ve hayal kırıklığına uğrarlar. Bazen Tanrı’nın onların zenginleşmesini istemediği sonucuna bile varırlar. Ama Tanrı bütün çocuklarının zenginleşmesini ister! Bunun için 3 Yuhanna 2’yi Yuhanna’ya esinlemiştir.

Farketmelisiniz ki, Yuhanna sadece “Gönenç içinde olmanı istiyorum” demiyor. “Canın gönenç içinde olduğu gibi . . . gönenç içinde olman” diyor. Maddi zenginliği aklın, duyguların ve iradenin zenginliğine bağlıyor. Tanrı’nın planı ruhsal olarak zenginleştikçe maddi olarak da zenginleşmemizdir. Tanrı, büyük bir serveti ruhsal olgunlukta olmadığı için nasıl kullanacağını bilmeyen birisine vermenin çok tehlikeli olduğunu bilir. Süleymanın Özdeyişleri 1:32 şöyle der, “Akılsızlar kaygısızlıklarının (İbranice, “şalva”: “maddi rahatlıklarının”) içinde yok olup gidecek.”

Tanrı ruhsal olarak büyüme hızımızın ölçüsünde maddi olarak büyümemizi ister. Benliksel akılsızlığımızı aşmamızı ister, böylece zenginliğimiz bize zarar yerine bereket getirsin. Eğer maddi yardıma hemen ihtiyacınız varsa, bir an önce ruhsal olarak büyümeye bakın. Zenginleşmek için temelinizi inşa edin. Nasıl mı? Tanrı Sözünde söylenenleri bulup uygulayarak. Zenginliğin temeli Tanrı Sözü üzerine inşa edilen bir yaşamdır. Tanrı’nın dediğini yapmak, düşünmeni istediğini düşünmek, söylemeni istediğini söylemektir. Tanrısal zenginlik Sözün—sadece maddi bereket ayetlerinin değil, hepsinin—hayatınızda ilk sırayı almasıyla gelir. Zenginlik Tanrı’nın ilkelerini, sadece para istediğiniz için değil, İsa Rabbiniz olduğu ve O’nu izlemek istediğiniz için sürekli uygulamakla gelir. İsa’nın Matta 6:25-33’te verdiği buyruklara itaat etmekle gelir.

“Bu nedenle size şunu söylüyorum: ‘Ne yiyip ne içeceğiz?’ diye canınız için, ‘Ne giyeceğiz?’ diye bedeniniz için kaygılanmayın. Can yiyecekten, beden de giyecekten daha önemli değil mi? . . . Hangi biriniz kaygılanmakla ömrünü bir anlık uzatabilir? Giyecek konusunda neden kaygılanıyorsunuz? . . . Bugün var olup yarın ocağa atılacak olan kır otunu böyle giydiren Tanrı'nın sizi de giydireceği çok daha kesin değil mi, ey kıt imanlılar? Öyleyse, ‘Ne yiyeceğiz?’ ‘Ne içeceğiz?’ ya da ‘Ne giyeceğiz?’ diyerek kaygılanmayın. Uluslar hep bu şeylerin peşinden giderler. Oysa göksel Babanız bütün bunlara gereksinmeniz olduğunu bilir. Siz öncelikle O'nun egemenliğinin ve doğruluğunun ardından gidin, o zaman size bütün bunlar da verilecektir.” — Matta 6:25-33

Paylaş