Takip Edin

 Paylaş

“Zoe” — Tanrısal Yaşam

Çünkü Baba, kendisinde yaşam (zoe) olduğu gibi, Oğul'a da kendisinde yaşam (zoe) olma özelliğini verdi. — Yuhanna 5:26

Bu metinde Grekçe’den “yaşam” olarak tercüme edilmiş kelime “zoe” dir.

Kutsal Kitap’ı okurken “yaşam” kelimesini her gördüğünüzde aynı şeyden bahsettiğini sanabilirsiniz, ama böyle değildir. Grekçe’den üç ayrı kelime “yaşam” olarak çevrilmiştir. Kısaca, bu kelimeler ve anlamları şöyledir: psuche, doğal yaşam ya da insansal yaşam; bios, yaşam tarzı; ve anastrophe, davranış.

Zoe’nin anlamı sonsuz yaşam ya da Tanrı’nın yaşamıdır. Bu Tanrı’nın doğasıdır. Tanrı’nın sahip olduğu yaşamdır —Baba’da olan yaşamdır— ve Oğul’da olan yaşamdır. Bu Kutsal Kitap’ta sonsuz yaşam ya da bazen sadece yaşam olarak adlandırılmıştır.

Ne tür “yaşam tarzına” ya da “davranışa” sahip olursanız olun, zoe’ye sahip olmadıkça bunların size hiçbir yararı olmaz! İşte İsa siz bu zoe’ye sahip olasınız diye geldi!

İsa, öğrencilerinin önünde, bu kitapta yazılı olmayan başka birçok doğaüstü belirti gerçekleştirdi. Ne var ki yazılanlar, İsa'nın, Tanrı'nın Oğlu Mesih olduğuna iman edesiniz ve iman ederek O'nun adıyla yaşama (zoe) kavuşasınız diye yazılmıştır. — Yuhanna 20:30-31

İsa, Yuhanna’nın Müjdesi’nde ya da diğer Müjdelerde kaydı geçmeyen birçok şey yapmıştır. Ama Müjdelerde kaydı geçen şeyler belli bir amaç için orada yer almaktadır. Bu amaç nedir? “İsa'nın, Tanrı'nın Oğlu Mesih olduğuna iman edesiniz ve iman ederek O'nun adıyla yaşama (zoe) kavuşasınız diye yazılmıştır.”

Amaç bizim sonsuz yaşama kavuşmamızdır!

Bir Hıristiyan olarak, başkalarının sonsuz yaşama kavuşması için onlara nasıl yardım edeceğinizi bilmeniz gerekir. İlk adım onların Müjdelerde yazılanları okumalarını ya da duymalarını sağlamaktır. Böylece İsa’nın Tanrı’nın Oğlu Mesih olduğunu bilsinler ve Tanrı’nın Oğlu olarak ruhsal olarak ölü insanlara ruhsal yaşam sunduğuna iman etsinler.

Yuhanna 3:15 ve 16 da bizim nasıl sonsuz yaşama kavuşabileceğimiz yazar: “Öyle ki, O'na iman eden herkes sonsuz yaşama (zoe) kavuşsun. Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama (zoe) kavuşsun. 

Şu sözleri ikrar edin:

Çünkü Baba, kendisinde zoe olduğu gibi, Oğul'a da kendisinde zoe’ye sahip olma özelliğini verdi. İsa, “Bense insanlar zoe’ye, bol zoe’ye sahip olsunlar diye geldim” dedi. İçimde zoe’ye sahibim. Ve ona bolca sahibim! İsa’nın Tanrı’nın Oğlu Mesih olduğuna iman ediyorum. Ve iman ederek O’nun adıyla zoe’yi aldım. Asla mahvolmayacağım. Zoe’ye sahibim. Tanrı’nın yaşamına sahibim. Tanrı’nın doğasına içimde sahibim.

Paylaş